09021415002

051-38599131

دفتر مرکزی

مشهدچهارراه لشکر

اتاق تمیز: همه چیز در مورد کلین روم

اتاق تمیز یا کلین روم چیست ؟

کلین روم چیست ؟ همانطور که از اسمش پیداست اتاق تمیز مکانی است ایزوله که هیچگونه تبادل هوا از بیرون به داخل آن صورت نمیگیرد و  اغلب برای تنفس در آن از دستگاه تصفیه هوا با فیلترهای نانو استفاده می شود و برای کارهای خاصی مثل ساخت داروها، انجام عمل جراحی، یا تولید چیزهایی که نیاز به محیط پاک دارند، طراحی شده است. به زبان ساده کلین روم به اتاقی گفته می شود که کف، سقف و دیوارهای آن کاملاً عایق صدا، نور، گرد و غبار و حرارت باشد، در ادامه به بررسی بیشتر در خصوص این محصول کاربردی می پردازیم.

 

کاربرد اتاق تمیز ماموت

در اتاق های تمیز، ما به دنبال این هستیم که هیچ چیزی به جز هوا حضور نداشته باشد. به این دلیل که بعضی وقتها، حتی یک ذره کوچک هم میتواند مشکل ایجاد کند. مثلاً وقتی داروها یا ابزارهای نانو تولید میشوند، تلاش ما این است که هوای اطراف آن پاک، تمیز و عاری از هرگونه چیزی باشد تا هیچ میکروب یا گرد و غباری به داخل نفوذ نکند زیرا هر جسم خارجی ریزی که وارد ترکیب ما شود مطمئناً خواص آن را تغییر خواهد داد بنابراین کاربرد آن در این مکانها به وضوح روشن است.

 

انواع کلین روم ماموت

اتاق های تمیز در بسیاری از صنایع کاربرد دارد اما این فقط مربوط به صنعت نمی شود مکان هایی مانند مدارس، بیمارستان ها یا حتی شرکت ها یا کسب و کارهای کوچک از این اتاقک های پاک و تمیز در مصارف خود استفاده می کنند همچنین روم کلین پرتابل و قابل حمل نیز ساخته می شود که با خودرو باری قابل حمل است، برخی از مهمترین اتاقهای تمیز به شرح ذیل می باشند :

 

کلین روم داروسازی

کلین روم داروسازی

اتاق پاکیزه در دارو سازی کاربرد فراوانی دارد زیرا داروها برای سلامت انسان تولید می شود بنابراین هنگام تهیه دارو محیط باید کاملاٌ پاکیزه و تمیز باشد بهمین خاطر صنعت داروسازی یکی از مخاطبان روم کلین دارویی است تا خطر آلودگی دارو را برطرف کند.

 

اتاقک تمیز مواد غذایی

این نوع اتاقک معمولا برای جلوگیری از فاسد شدن مواد خوراکی تولید می شود ولی گاهاً نیاز به فضای پاکیزه برای خوراکیها کافی نیست و باید سیستم های خنک کننده نیز در این مکانها با درجه سرمای بالا فعال باشد به همین خاطر از ساندویچ پانل سردخانه نیز میتوان در این موارد استفاده کرد.

 

کلین روم سرور

در عصر فناوری اطلاعات وظیفه انتقال و نگهداری داده ها با مراکز داده می باشد که گاهی در ابعاد کوچک داخل یک شرکت معمولی جای دارند و گاهی در سطح یک کشور با تعداد زیادی کامپیوتر بنابراین اتاق ایزوله سرور کمک می کند تجهیزات کامپیوتری و سرورها از گرد و غبار محافظت شوند تا عمر آنها طولانی تر شود.

 

کلین روم بیمارستان

بیمارستان ها یکی از مراکز فوق حساس در زمینه تمیزی و پاکیزگی است و بسیاری از بخش های بیمارستانی نیازمند ایزوله شدن در مقابل میکروب، ویروس و هوای آلوده است و یک نیاز اساسی برای اتاق های کاملا پاک و تمیز در این مکان وجود دارد.

 

کلین روم تجهیزات پزشکی

کلین روم تجهیزات پزشکی

فن آوری تجهیزات پزشکی اتاق های پاک شانس آلودگی محصولات را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و اولین قدم برای توسعه یک منطقه هوای پاک برای تولید است و قدم بعد آن جلوگیری از ورود افراد ناقل میکروب به محل ایزوله می باشد. بدین منظور با استفاده از فیلترهای موجود در اتاق صرفاً هوای کاملاً پاک و تمیز برای تنفس وارد می شود.

 

اهمیت اتاق تمیز

نقش اهمیت اتاق پاک برای سلامتی کاملاً روشن است، زمانیکه داروها یا غذاها را در این مکان تولید میکنیم برایمان اهمیت دارد که هیچ چیز دیگری در کنار آنها نباشد پس این اتاقها به ما کمک میکنند که محصولات ما پاک و سالم باشند.

از طرفی بسیاری فعالیتها وجود دارند که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، وقتی دکترها یا مهندسان در حال انجام کارهای حساسی مثل بررسی دقیق یک ژن یا ساختار ریز تراشه هستند، باید هوا و محیط اطرافشان عاری از هرگونه ناخالصی، تمیز و پاکیزه باشد تا نتیجه کار دقیق و بدون مشکل شود.

 

ساخت کلین روم

ساخت اتاق پاک با استفاده از متریال ساندویچ پانل امکان پذیر است و در دو مدل ثابت و پرتابل می تواند تولید شود که در نوع ثابت قطعات با ابعاد سفارش داده شده جداگانه تهیه شده و در مقصد شروع به نصب آن می کنند اما در اتاق پرتابل بصورت پیش ساخته یک اتاق کامل سرهم شده و سپس محصول آماده به مقصد حمل می شود.

 

طراحی کلین روم

طراحی اتاق ایزوله با استفاده از نرم افزارهای معروف اتو دسک صورت میگیرد سپس ابعاد خروجی آن وارد دستگاه شده و در مرحله بعد برشکاری صورت می گیرد بنابراین هر طرح و مدلی قابلیت پیاده سازی را دارد.

لباس و تجهیزات روم کلین نیز جزوی از یک اتاق پاک هستند که باید طبق استانداردهای از پیش تعیین شده تهیه شوند

 

ساختار اتاق تمیر

دیوار و سقف اتاق تمیز دارای پوشش خاصی است که هرگز نمیگذارد هوا از داخل به خارج یا از خارج به داخل برود و مانند پوسته محافظ برای یک فضای پاک عمل میکند. پوشش مورد استفاده از پانلهای ساندویچ می باشد و علت نامگذاری آن به خاطر شباهتش به ساندویچ است زیرا پانل ساندویچی دارای دو لایه بیرونی فلزی و یک لایه وسط از جنسی مقاوم و عایق مانند است که میتواند حرارت را نگه دارد، صداها را کاهش دهد، و حتی از ورود مواد آلوده به اتاق جلوگیری کند همچنین محل ورود و خروج را گاهاً از درب ضد حریق در این فضا استفاده می کنند بنابراین اتاق تمیز را ساندویچ پانل کلین روم نیز می نامند. در ادامه برخی اجزاء این محصول را توضیح می دهیم:

پنجره اتاق تمیز

پنجره این اتاقک برای تهویه هوا یا تغییر دمای کلین روم استفاده نمی شود و اکثر اوقات بسته هست و بیشتر به ما کمک میکند بتوانیم بیرون اتاق را ببینیم و افراد بیرون نیز از وضعیت داخل مطلع باشند البته بدون آنکه هوا به داخل آن نفوذ کند.

 

چراغ کلین روم

فضای تمیز به دلیل پوشش پنل ساندویچی که دارد امکان هرگونه سیم کشی برق مانند ساختمان در آن وجو داشته و به هر مدل یا طرحی قابلیت نصب انواع لامپ و چراغ را در خود دارا می باشد.

 

کفپوش کلین روم

یکی از قابلیت های بسیار مهم در اتاقک تمیز کفپوش آن می باشد که با هر سلیقه و ساختاری می تواند اجرا شود حتی می توان از پارکت هم در آن استفاده نمود اما جنس استفاده شده در کف پوش به محل استفاده اتاقک بستگی دارد و ممکن است فقط کفپوش آنتی باکتریال کار شود.

 

قیمت اتاق تمیز چقدر است

قیمت همیشه وابسته به جزئیات است وقتی صحبت از اتاق ایزوله می شود یعنی مشتری نیازمند طراحی، ساخت و اجرا است بنابراین ابعاد، محل اجرا، متراژ سفارش و نوع طراحی در تعیین قیمت نهایی موثر است و نمی توان بدون این جزئیات هزینه را برآورد نمود پس در صورت نیاز با شماره تلفن ماموت پیشرو تماس برقرار نمایید تا در اولین فرصت قیمت تقدیم شما شود

سوال و نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *