09021415002

051-38599131

دفتر مرکزی

مشهدچهارراه لشکر

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل، به ساخت یک بنا سرعت می بخشد و جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح مورد نیاز ساختمان چون آجر و سیمان به شمار می‌رود که ویژگی بارز آن عایق کردن سازه در برابر رطوبت و صدا نیز هست بنابراین جایگاه خود را در صنعت ساختمان سازی به دست آورده است. در ادامه با ماموت پیشرو همراه باشید تا بطور کامل به شرح این محصول پرکاربرد بپردازیم.

 

ساندویچ پانل چیست ؟

همانگونه که گفته شد ساندویچ پانل یک تکنولوژی پیشرفته تر نسبت به مصالح ساختمانی است که علاوه بر سبک بودن و عایق نمودن سازه در برابر رطوبت و صدا، سرعت نصب بالایی نیز دارد.

انواع ساندویچ پانل، در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز باشد استحکام ساختاری بالا در کنار وزن کم را تامین کنند.

ساندویچ پانل، یک ساختار سه لایه با هسته‌ای در مرکز و دو لایه ورق فلزی در اطراف است که به منظور پوشش‌ دهی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات پیش ساخته، ساختاری شبیه به ساندویچ دارند و از این رو به این نام معروفند. لایه میانی، ماده‌ای عایق و سبک وزن است و دو طرف آن را ورق‌های فولادی نظیر ورق گالوانیزه می‌پوشاند.

در حقیقت لایه بیرونی باید ماده‌ای سخت و محکم باشد. ساندویچ پانل‌ها گاهی با نام پانل‌های کامپوزیت یا پانل‌های عایق بندی ساختاری نیز شناخته می‌شوند.

 

ابعاد ساندویچ پانل

از مهم‌ترین پارامترهای هر بنای پیش‌ساخته‌ای می‌توان به اندازه و ابعاد ساندویچ پانل آن اشاره کرد. چرا که هرگونه خطا در اندازه‌گیری این متریال‌ها همچون وزن، ضخامت، طول و عرض پانل، مشکلاتی را در هنگام نصب و اجرا به وجود می‌آورد. همچنین با مشخص کردن ابعاد پانل‌های ساندویچی، می‌توان بهترین مدل را با توجه به نیاز مصرفی انتخاب کرد و بیشترین بهره‌وری را با هزینه‌ای مناسب به دست آورد.

 

ابعاد ساندویچ پانل ماموت چقدر است؟

عرض ساندویچ پانل ماموت در نوع دیواری ۱۱۶ سانتی‌متر است. عرض ساندویچ پانل های سقفی ۱۰۷ سانتی‌متر است. طول ساندویچ پانل بنا به نیاز سازه و سفارش از ۲ متر تا ۱۳.۶ متر قابل تولید و تحویل است.

برای مثال اندازه ضخامت پانلی که در سردخانه، کانکس یا کلین روم مورد استفاده قرار می‌گیرد با اندازه آن برای سوله‌هایی با کاربری عمومی تفاوت دارد و ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون عایق‌بندی صددرصد حرارت را دارا است.همچنین ساندویچ پانل‌ هایی که برای ساخت انبار به کار می‌روند، می‌توانند با داشتن ضخامت معمولی، نیاز عایق‌بندی حرارتی این سازه را تامین کنند.

 

ضخامت ساندویچ پانل چقدر است ؟

ضخامت از مهم‌ترین پارامترهای ابعاد ساندویچ پانل به شمار می‌رود. هرچه ضخامت پانل بیشتر باشد، مقاومت بیشتری در برابر فشار، ضربه، حرارت و رطوبت از خود نشان می‌دهد. ضخامت پانل‌های ساندویچی به نوع و ضخامت فوم میانی و ورق‌ ساندویچ پانل بستگی دارد. همچنین در نظر داشته باشید که ضخامت، نوع فوم میانی و دانسیته آن، از جمله عوامل موثر بر وزن پانل‌ ها به شمار می‌روند و در استحکام آن نقش دارند.

 

طول و عرض ساندویچ پانل چقدر است ؟

طول و عرض پانل‌های ساندویچی، مهم‌ترین مشخصات فنی برای اجرای آنها محسوب می‌شوند. این دو پارامتر، ابعاد ساندویچ پانل را در ظاهر نشان می‌دهند و مقیاسی برای حجم و محیطی هستند که سازه پیش ساخته شده اشغال خواهد کرد. با توجه به اندازه‌گیری دقیق این طول و عرض پانل می‌توانید اجرایی درست و ظاهری بی‌نقص در سازه داشته باشید. همچنین طول و عرض ساندویچ پانل در ساخت سازه‌هایی همچون کلین روم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که از ایجاد درزهای زیاد جلوگیری کرده و محیطی صاف و یکنواخت را به وجود می‌آورد.

 

ابعاد ساندویچ پانل دیواری چقدر است ؟

ساندویچ پانل دیواری برای پوشش سطوح جانبی سازه‌ها به کار می‌رود. به علت اهمیت استفاده از این پانل، متریال‌های استانداردی برای اندازه آن تعریف شده‌اند. البته ابعاد ساندویچ پانل دیواری با توجه به لایه‌های آن متفاوت بوده و در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. به طور کلی ابعاد پانل دیواری به شرح زیر هستند.

عرض: ۱۰۳ الی ۱۱۶ سانتی متر ( عرض ساندویچ پانل دیواری به طور معمول ثابت است و پس از نصب (عرض مفید) حدود ۱۰۰ الی ۱۱۴ سانتی‌متر برآورد می‌شود.
طول: بسته به نیاز مشتری، طول ساندویچ پانل دیواری از ۲ تا ۱۴ متر قابل آماده‌سازی خواهد بود.
ضخامت: ۴ الی ۱۵ سانتی‌متر (۴۰، ۵۰، ۶۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ میلی‌متر)

 

ابعاد ساندویچ پانل سقفی چقدر است ؟

ابعاد ساندویچ پانل سقفی با توجه به پوششی که در سقف سازه‌ها ایجاد می‌کند، متفاوت است. به طور کل پارامترهای موثر در ابعاد ساندویچ پانل سقفی در محدوده‌ی زیر قابل سفارش هستند.
عرض: ۱۰۰ الی ۱۱۰ سانتی‌متر (عرض مفید برابر با ۱.۰۸ متر برآورد می‌شود.)
طول: متناسب به نیاز مشتری تا ۱۳.۶ متر قابل سفارش است.
ضخامت: ۳ الی ۱۰ سانتی‌متر (۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۸۰، ۱۰۰ میلی‌متر)

 

ابعاد ساندویچ پانل سردخانه‌ای

برای ساخت ساندویچ پانل سردخانه‌ای باید از ضخامت بیشتری استفاده کرد. چرا که این نوع پانل‌ها باید مقاومت بالایی در برابر حرارت و دما از خود نشان دهند و هدررفت انرژی را به حداقل برسانند. پارامترهای استاندارد برای ابعاد ساندویچ پانل سردخانه‌ای به شرح زیر هستند.

ضخامت این پانل‌ها به ۲۰ سانتی‌متر نیز می‌رسد.

طول ورق‌های ساندویچی پانل با توجه به نیاز مشتری از ۲ متر الی ۱۲ متر برش داده می‌شود.
عرض مفید ساندویچ پانل سردخانه‌ای نیز ثابت بوده و حدود ۱۱۳ سانتی‌متر است.

 

مزیت ساندویچ پانل ماموت چیست ؟

مزیت ساندویچ پانل ماموت
پروژه ساخت سالن تزئینات ایران خودرو خراسان توسط ماموت کد 5002

برخی مزیت های ساندویچ پانل ماموت را بدین شرح می توان ذکر نمود :
وجود یک هسته عایق در هر ساندویچ پنل موجب می‌شود که این محصولات در برابر انتقال حرارت و صدا عایق باشند. از این رو با استفاده از انواع پنل ساندویچی می‌توان در مصرف انرژی صرفه‌جویی نمود. عایق‌های پلی یورتان (PUR)، پلی ایزوسیانورات (PIR) و پلی استایرن منبسط شده (EPS) در صورتی که در ساندویچ پانل مشهد مورد استفاده قرار گیرند، یک عایق حرارتی نسوز برای سقف یا دیوار ایجاد می‌کنند.
مزیت دیگر ساندویچ پانل ماموت بدلیل اینکه مصالحی پیش ساخته به شمار می‌روند که متناسب با هر پروژه در ابعاد و خصوصیات مورد انتظار در کارخانه تهیه شده و نصب آن‌ها سریع و آسان انجام می‌شود. از این رو، سرعت پیش‌برد پروژه نیز افزایش خواهد یافت.
انواع پنل ساندویچی ماموت در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف تولید می‌شوند و زیبایی ظاهری دارند.
استفاده از ورق‌های فولادی رنگی موجب می‌شود که ساندویچ پانل مشهد در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز مقاومت داشته باشد.

 

انواع ساندویچ پانل

یکی از مهم‌ترین دلایل تولید انواع ساندویچ پانل، تولید عایق‌هایی برای استفاده موثر و جلوگیری از هدر رفت انرژی است. پنل ساندویچی، ضمن داشتن مقاومت بالا، سبک وزن بوده و عایق حرارتی و صوتی خوبی به شمار می‌روند که کاربردهای متعددی دارند. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر نیز اشاره نمود :

سردخانه‌ها
اتاقک‌های قابل جا‌به‌جایی
انبارها
کارگاه‌ها
ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی
ساخت اتاقک‌های ایزوله در محیط‌های صنعتی و بهداشتی همچون بیمارستان ها

انواع ساندویچ پنل بر اساس مواد سازنده

در ساخت ساندویچ پنل ها، از مواد و مصالح مختلفی استفاده می‌شود. در حقیقت، هر ساندویچ پانل از دو لایه بیرونی و یک لایه درونی ساخته شده است. براین اساس می‌توان انواع مختلفی تولید کرد.

لایه بیرونی ساندویچ پانل

می‌توان لایه بیرونی ساندویچ پانل را یکی از جنس‌های زیر انتخاب کرد:

ورق فولادی گالوانیزه
ورق آلومینیوم
ورق آلوزینک
تخته سه‌لا
پلاستیک
تخته سیمانی
و …

یک پانل ساندویچی ممکن است دو رو ورق فولادی یا دو رو فویل آلومینیومی باشد یا تنها یک روی آن را ورق فولادی و یک روی دیگر را فویل آلومینیوم تشکیل دهد. لایه بیرونی متناسب با کاربرد و استحکام و مقاومتی که از ساندویچ پنل انتظار می‌رود انتخاب می‌شود. چرا که لایه بیرونی با محیط در ارتباط است و در معرض آسیب‌های خارجی قرار دارد. برای ساخت ساندویچ پنل مناسب برای سردخانه‌ ها، اغلب از ورق آلوزینک استفاده می‌شود. این نوع ورق در برابر خوردگی، اکسایش، سایش و ضربه‌های خارجی مقاومت بالایی دارد.

لایه‌ درونی ساندویچ پانل

لایه درونی ساندویچ پنل، از مصالحی تشکیل می‌شود که عایق حرارت و صوت باشند. در حقیقت هر ساندویچ پنل به واسطه این لایه در برابر حرارت و صدا عایق می‌شود. انتخاب یکی از انواع عایق با توجه به کاربرد آن صورت می پذیرد. از جمله این مواد عایق می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود :

فوم پلی یورتان
فوم پلی ایزو سیونات
پلی استایرن سخت شده
انواع پشم شیشه و پشم سنگ
فوم پلی یورتان یکی از پرکاربردترین انواع عایق است که در ساخت پانل ساندویچی کاربرد دارد. فوم های پلی یورتان خلل و فرج زیاد و ریز دارد که موجب عایق بودن حرارتی و صوتی آن می‌شوند. فوم پلی یورتان همچنین در برابر جذب رطوبت مقاوم است و در فشارهای بالا تحمل خوبی دارد. ضدحریق بودن ویژگی دیگر این نوع فوم به شمار می‌رود. فوم‌های شیمیایی، اولویت بالاتری نسبت به مواد معدنی دارند چرا که نه تنها قیمت مناسب‌تری دارند بلکه از نظر کارایی هم بهتر عمل می‌کنند.

 

ساندویچ پنل دیواری چیست ؟

ساندویچ پانل دیواری
پروژه ساخت سالن رنگ ایران خودرو مشهد توسط ماموت پیشرو کد 5002

ساندویچ پانل دیواری نسبت به ساندویچ پنل سقفی با فراز و نشیب‌ های کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ضخامت‌ های مختلف تولید می‌شود. از این نوع پنل‌ ها برای عایق بندی دیوارهای ساختمان‌های مسکونی و کارگاه‌ ها، سوله‌ ها و سردخانه‌ ها استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل‎های معمولی دیواری دو تا چهار سانتی‌ متر ضخامت دارند. سردخانه‌ ها نیاز به عایق‌ های بهتری دارند به همین دلیل در ساخت آن‌ها از ساندویچ پنل‌ هایی با ضخامت ده تا پانزده سانتی‌ متر استفاده می‌شود اما لایه میانی در ساندویچ پانل های دیواری معمولا فوم پلی اورتان، پلی استایرن یا فوم xps است.

 

ساندویچ پانل سقفی چیست ؟

ساندویچ پانل مشهد
نمونه ساندویچ پانل تولیدی در مشهد

در ساخت ساندویچ پانل سقفی، استفاده از مصالحی که از علاوه بر عایق کردن، از ورود آب و رطوبت جلوگیری کند، الزامی است. از طرفی، پوششی که برای سقف استفاده می‌شود باید در مقابل گرمای خورشید، برف و باران و باد مقاومت کافی را داشته باشد. ساندویچ پانل سقفی این انتظارات را برآورده می‌کند و با داشتن همپوشانی از ورود آب و رطوبت به محیط داخل جلوگیری می‌کند.

در ساخت سقف‌ها، از ساندویچ پانل های سقفی که بین دو تا ده سانتی‌متر ضخامت دارند استفاده می‌شود. این نوع ساندویچ پنل‌ ها نسبت به انواع دیواری، گام‌ های بلندتری دارند.

 

نتیجه گیری

اقدام برای خرید ساندویچ پانل نیازمند دانش پایه و شناخت انواع آن می باشد که در مقاله حاضر توضیح داده شده است تا انتخاب کالای مناسب برای پروژه مورد نظر شما بطور صحیح و استاندارد انجام شود بنابراین اگر به هر دلیلی در انتخاب ساندویچ پانل مناسب پروژه ای که تعریف نمودید تردید دارید کافیست با یکی از شماره تلفن های ما در بالا یا پایین همین صفحه تماس گرفته و در کوتاه ترین زمان ممکن مشاوره لازم را دریافت نمایید. همچنین برای خرید حضوری ساندویچ پانل در مشهد می توانید به آدرس ما در ذیل سایت مراجعه نمایید.

 

سوال و نظر
6 پاسخ
  1. سپاس از اطلاعات کاربردی که ارائه دادید، لطفا راهنمایی فرمایید که جهت خرید محصول به منظور پوشش سوله و عایق برودتی چگونه می توان با مدیریت فروش ارتباط گرفت و اینکه آیا میتوان از این محصول جهت استفاده در مناطق رطوبتی به عنوان مثال چابهار استفاده کرد بلحاظ ثبات رنگ و یا ضد زنگ بودن ورق؟

  2. سلام علیکم ، قیمت پانل صادراتی جهت ارسال به هرات – افغانستان میخواستم راهنمایی کنید.

  3. سلام تفاوت عایق‌های پلی یورتان ، پلی ایزوسیانورات و پلی استایرن منبسط شده چیست ؟ چه نوعی برای اهواز مناسبه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *